Kane - jeden z ciekawszych bohaterów fantasy

Są bohaterowie fantasy, którzy wkraczają w twoje życie czytelniku,  z mieczem w dłoni oraz zimnym spojrzeniem. Potem już fantasy nie jest takie same. Jednym z takich charakterystycznych postaci jest - stworzony przez Karla Edwarda Wagnera - Kane. Jeden z najbardziej charyzmatycznych i oryginalnych bohaterów jakie fantasy nam dało.

Opowieści z Narnii - pierwsza dziesiątka książek fantasy

Opowieści z Narnii (The Chronicles of Narnia), napisane przec Clive'a Staplesa Lewisa (publikującego zazwyczaj jako C. S. Lewis) to cykl siedmiu kolejnych powieści fantasy dla dzieci i młodzieży. Dziś uważana za klasykę literatury dziecięcej i fantasy. Również dzięki licznym adaptacjom w radiu, telewizji i kinie.

Krótko o Conanie z Cymerii

Conan z Cymerii, czy też Conan Barbarzyńca, to kultowa postać heroic fantasy stworzona przez Roberta E. Howarda. Conan debiutuje w latach 30. XX wieku w pulpowym magazynie „Weird Tales”. Za życia autora doczekał się 17 opowiadań i jednej powieści. Po śmierci Howarda jego dzieło kontynuowali fani i łącznie ukazało się 70 tomów (sic!) sagi. Dodajmy do tego komiksy, filmy i seriale, czy nawet gry komputerowe.

Władca Pierścieni - największy klasyk fantasy

Władca Pierścieni to największy klasyk literatury fantasy i pozycja obowiązkowa do przeczytania dla każdego fana. Powieść J.R.R. Tolkiena (będąca kontynuacją Hobbita), przetłumaczona na kilkanaście języków, miała ogromny wpływ na - stosunkowo młody - gatunek fantasy. Dekadę temu przeżyła swoisty renesans dzięki filmowej adaptacji w reżyserii Petera Jacksona.

Elryk z Melniboné – dlaczego warto przeczytać?

Są książki fantasy kultowe i w pewien sposób przełomowe dla tego gatunku. Jedną z nich jest saga o Elryku z Melniboné autorstwa Michaela Moorcocka. Dość długo szykowałem się do przeczytania przygód Elryka, ale to już przeszłość i dziś chciałbym napisać kilka słów o tej sadze, aby hejterzy mieli pożywkę.

Folklor Świata Dysku – warto zajrzeć?

Swego czasu w prezencie otrzymałem „Folklor Świata Dysku – Legendy, mity i zwyczaje ze świata Dysku, z przydatnymi wskazówkami z planety Ziemia” autorstwa Terry'ego Pratchetta i Jacqueline Simpson. Jako fan twórczości tego autora nie mogłem sobie odmówić napisania kilku słów na temat tej książki.

Chronologia Świata Dysku

W internecie krąży kilka poradników na temat "Jak zacząć czytanie Świata Dysku?" Terry'ego Pratchetta. Ogólnie chodzi o to, że niektóre książki mają powiązania ze sobą w postaci tych samych bohaterów. Takimi "głównymi cyklami" są: cykl o Rincewindzie, cykl o Wiedźmach, cykl o ŚMIERCI, cykl o Straży.

Ja tutaj ograniczę się do wymienienia chronologicznej listy książek według ich stworzenia. Dla mnie taka kolejność jest najbardziej odpowiednia, co nie znaczy, że będzie idealna dla Ciebie czytelniku ;).

Fot. Parvat Magazine

Marion Zimmer Bradley – Mgły Avalonu

„1500 stron legendy arturiańskiej opowiedzianej z perspektywy kobiet” - to tak w skrócie opis książki Marion Zimmer Bradley. Mgły Avalonu od kilkudziesięciu lat należą do klasyki gatunku fantasy. Wielu zalicza ją do nurtu feministycznej fantasy, ze względu na poglądy autorki (dość skrajne, jeśli przejrzeć jej biografię). Pytanie, czy warto poświęcić kilkanaście godzin na przeczytanie tego opasłego tomu?