Malazańska Księga Poległych – dziesięć tomów, trzy miliony słów…

Seria Stevena Eriksona składa się z dziesięciu opasłych tomów i jest to jedna z najbardziej złożonych opowieści, z jakimi miałem do czynienia w Fantasy. Jest tam naprawdę dużo wątków, bohaterów i jeśli tylko podejdzie to warto… :).

Kane - jeden z ciekawszych bohaterów fantasy

Są bohaterowie fantasy, którzy wkraczają w twoje życie czytelniku,  z mieczem w dłoni oraz zimnym spojrzeniem. Potem już fantasy nie jest takie same. Jednym z takich charakterystycznych postaci jest - stworzony przez Karla Edwarda Wagnera - Kane. Jeden z najbardziej charyzmatycznych i oryginalnych bohaterów jakie fantasy nam dało.

Opowieści z Narnii - pierwsza dziesiątka książek fantasy

Opowieści z Narnii (The Chronicles of Narnia), napisane przec Clive'a Staplesa Lewisa (publikującego zazwyczaj jako C. S. Lewis) to cykl siedmiu kolejnych powieści fantasy dla dzieci i młodzieży. Dziś uważana za klasykę literatury dziecięcej i fantasy. Również dzięki licznym adaptacjom w radiu, telewizji i kinie.

Krótko o Conanie z Cymerii

Conan z Cymerii, czy też Conan Barbarzyńca, to kultowa postać heroic fantasy stworzona przez Roberta E. Howarda. Conan debiutuje w latach 30. XX wieku w pulpowym magazynie „Weird Tales”. Za życia autora doczekał się 17 opowiadań i jednej powieści. Po śmierci Howarda jego dzieło kontynuowali fani i łącznie ukazało się 70 tomów (sic!) sagi. Dodajmy do tego komiksy, filmy i seriale, czy nawet gry komputerowe.

Władca Pierścieni - największy klasyk fantasy

Władca Pierścieni to największy klasyk literatury fantasy i pozycja obowiązkowa do przeczytania dla każdego fana. Powieść J.R.R. Tolkiena (będąca kontynuacją Hobbita), przetłumaczona na kilkanaście języków, miała ogromny wpływ na - stosunkowo młody - gatunek fantasy. Dekadę temu przeżyła swoisty renesans dzięki filmowej adaptacji w reżyserii Petera Jacksona.

Elryk z Melniboné – dlaczego warto przeczytać?

Są książki fantasy kultowe i w pewien sposób przełomowe dla tego gatunku. Jedną z nich jest saga o Elryku z Melniboné autorstwa Michaela Moorcocka. Dość długo szykowałem się do przeczytania przygód Elryka, ale to już przeszłość i dziś chciałbym napisać kilka słów o tej sadze, aby hejterzy mieli pożywkę.

Folklor Świata Dysku – warto zajrzeć?

Swego czasu w prezencie otrzymałem „Folklor Świata Dysku – Legendy, mity i zwyczaje ze świata Dysku, z przydatnymi wskazówkami z planety Ziemia” autorstwa Terry'ego Pratchetta i Jacqueline Simpson. Jako fan twórczości tego autora nie mogłem sobie odmówić napisania kilku słów na temat tej książki.

Chronologia Świata Dysku

W internecie krąży kilka poradników na temat "Jak zacząć czytanie Świata Dysku?" Terry'ego Pratchetta. Ogólnie chodzi o to, że niektóre książki mają powiązania ze sobą w postaci tych samych bohaterów. Takimi "głównymi cyklami" są: cykl o Rincewindzie, cykl o Wiedźmach, cykl o ŚMIERCI, cykl o Straży.

Ja tutaj ograniczę się do wymienienia chronologicznej listy książek według ich stworzenia. Dla mnie taka kolejność jest najbardziej odpowiednia, co nie znaczy, że będzie idealna dla Ciebie czytelniku ;).