Folklor Świata Dysku – warto zajrzeć?

Folklor Świata Dysku – warto zajrzeć?

Swego czasu w prezencie otrzymałem „Folklor Świata Dysku – Legendy, mity i zwyczaje ze świata Dysku, z przydatnymi wskazówkami z planety Ziemia” autorstwa Terry'ego Pratchetta i Jacqueline Simpson. Jako fan twórczości tego autora nie mogłem sobie odmówić napisania kilku słów na temat tej książki.

Tym, którzy nie nie mieli styczności z Ricenwindem, Cohenem Barbarzyńcą, Bibliotekarzem, Ankh-Morpork, Tiffany Obolała zachęcam do nadrobienia zaległości. Do tej pory powstało kilkadziesiąt książek fantasy ze Świata Dysku (ich chronologiczną listę możecie znaleźć tutaj: Chronologia Świata Dysku).

Opis wydawcy

"Od zawsze" wiemy, kiedy skrzyżować palce, kiedy odpukać w niemalowane drewno i co wydarzy się, kiedy księżniczka pocałuje żabę. Legendy, baśnie, mity… Nasz świat budujemy z historii, jakie sobie opowiadamy o tym, skąd przybywamy i skąd się tam wzięliśmy. Niestety część tej wiedzy odchodzi w zapomnienie. Na Dysku jest podobnie, jednak wampiry, trolle czy czarownice, które na Ziemi są wytworami wyobraźni, tam są prawdziwe - żyją, a czasem nawet kopią.

W "Folklorze Świata Dysku" Terry Pratchett z pomocą znakomitej brytyjskiej folklorystki, Jacqueline Simpson, przedstawia te żywe mity i legendy, aby je pouczająco przeanalizować. Opisuje je bez przesadnego szacunku, w ekscytujący sposób, zachowując śmiertelną powagę lub wyśmiewając je z sympatią. 

"Pratchett - jak Mark Twain i Jonathan Swift - jest nie tylko wielkim pisarzem, ale też oryginalnym myślicielem... zabawny, ekscytujący, wesoły oraz - jak wszystkie najlepsze komedie - śmiertelnie poważny."

"Guardian"

"Jeden z najciekawszych i najbardziej niedocenianych przez krytykę powieściopisarzy... "Folklor Świata Dysku", napisany wspólnie ze znakomitą folklorystką Jacqueline Simpson, podkreśla jego kpiarstwo i błazenadę..."

"The Times"

Wrażenia

W skrócie: Terry Pratchett i Jacqueline Simpson starają się pokazać w zabawny i dosadny sposób zwyczaje, legendy, bohaterów Świata Dysku, które autor zapożyczył z naszych legend i folkloru.

Książka napisana jest w formie poradnika/encyklopedii (oczywiście 100% humoru Pratchetta) i porównać można ją do Rękopisu znalezionego w smoczej jaskini, Andrzeja Sapkowskiego. Ta druga książka obejmuje jednak szerszy temat.

Imponujący cykl Świat Dysku tworzy kilkadziesiąt książek, których absurdalny humor jest krzywym zwierciadłem naszego świata. Właściwie każda część jest satyrą na coś, a autor czerpał garściami z wszelkich dostępnych mitów, legend i bajd, dopasowując je tak, aby Świat Dysku był spójny.

Książki można czytać osobno, ale najlepszy efekt – według mnie – daje ich czytanie w kolejności chronologicznej. Często występują nawiązania do wydarzeń, bohaterów z poprzednich części, więc warto mieć szansę wychwycić takie smaczki.

Folklor Świata Dysku będzie, sam w sobie, wartościowym uzupełnieniem tego cyklu. Raczej polecam to osobom, które mają zacięcie „badawcze” i lubią odkrywać różne smaczki. Nie znajdziecie tutaj dużo akcji, ale trochę smaczków będzie.

Współautorem książki jest Jacqueline Simpson, specjalistka od Folkloru, która była właściwie konsultantem Terry'ego w sprawie... no właśnie folkloru, bajek, mitów. Ten duet opowie Wam co nieco o różnych rzeczach, które do tej pory być może wiedzieliście. Pytanie, czy wiedzieliście skąd się to wzięło, czy na pewno Wasza wiedza w tym temacie jest prawidłowa? Ta książka powinna zweryfikować to. 

Poszczególne elementy omawiane są w formie rozdziałów. Przykładowo: fragment o Wampirach opowiada jakie one są w dzisiejszych wierzeniach, a jakie były pierwowzory. Do tego oczywiście omawiane są Wampiry ze Świata Dysku.

Aby dać większy obraz tego co znajdziecie w książce to poniżej spis poszczególnych działów:

Kosmoc: bogowie, demony oraz stwory
Krasnoludy
Elfy
Nac Mac Feeglowie
Trolle
Inne znaczące gatunki
Bestie
Czarownice z Lancre
Kraina Lancre
Czarownice z Kredy
Kreda
Bohaterowie
Podania, legendy i prawda
Kolejne obyczaje, legendy morskie i sprawy wojskowe
Dziecięce historie… No wiecie trupy, groza i krew…
Śmierć

Dociekliwi czytelnicy znajdą na końcu bibliografię dzieł, pozwalającą na dalsze zgłębianie tematu. Z punktu widzenia polskiego czytelnika zdobycie tych dzieł może być wyzwaniem :-).

Podsumowując, Folklor Świata Dysku to godna polecenia książka dla osób, które przeczytały większość pozycji z Świata Dysku i chciałyby wskoczyć na wyższy poziom znajomości tego cyklu. Biorąc pod uwagę, że temat może wydawać się ciężki, to autorzy wybrnęli z niego naprawdę dobrze i całość czyta się wybornie.

Zapraszam do podzielenia się własnymi wrażeniami z lektury :-).