Władca Pierścieni - największy klasyk fantasy

Władca Pierścieni - największy klasyk fantasy

Władca Pierścieni to największy klasyk literatury fantasy i pozycja obowiązkowa do przeczytania dla każdego fana. Powieść J.R.R. Tolkiena (będąca kontynuacją Hobbita), przetłumaczona na kilkanaście języków, miała ogromny wpływ na - stosunkowo młody - gatunek fantasy. Dekadę temu przeżyła swoisty renesans dzięki filmowej adaptacji w reżyserii Petera Jacksona.

Poniżej krótkie (póki co) wprowadzenie (i zachęta) do świata Władcy Pierścieni. Zaręczam, że warto zagłębić się w świat Śródziemia.

Akcja powieści dzieje się w fikcyjnym świecie Śródziemia. Osią fabuły jest „Jedyny Pierścień”, który został stworzony przez władcę ciemności, Saurona i około 2500 lat zaginął, by w końcu zostać odnaleziony przez hobbita Bilbo Bagginsa. 

Tak potężny artefakt musi zostać zniszczony i tego zadania – za namową czarodzieja Gandalfa – podejmuje się bratanek Bilba, Frodo Baggins. Jedyna możliwość to wrzucenie pierścienia do wulkanu Orodruiny (został tam wykuty) i w tym zadaniu pomagać będzie mu drużyna pierścienia (czarodziej Gandalf, Aragorn, Boromir, elf Legolas, krasnolud Gimli, Samwise, Meriadok, Peregrin).

Wkrótce w wyniku różnych wypadków drużyna zostaje rozdzielona i Frodo razem z Samem muszą sami dostać się do Mordoru i zniszczyć pierścień. W międzyczasie pozostali szykują się na wojnę z siłami ciemności…

Władca Pierścieni składa się z sześciu ksiąg (podzielonych na trzy tomy):

Tom I – Drużyna Pierścienia (The Fellowship of the Ring)

Powrót Cienia (Return of the Shadow)

Drużyna Pierścienia (The Fellowship of the Ring).

Tom II – Dwie wieże (The Two Towers)

Zdrada Isengardu (The Treason of Isengard)

Podróż do Mordoru (The Journey to Mordor)

Tom III – Powrót króla (The Return of the King)

Wojna o Pierścień (The War of the Ring)

Powrót króla (The Return of the King).