Opowieści z Narnii - pierwsza dziesiątka książek fantasy

Opowieści z Narnii - pierwsza dziesiątka książek fantasy

Opowieści z Narnii (The Chronicles of Narnia), napisane przec Clive'a Staplesa Lewisa (publikującego zazwyczaj jako C. S. Lewis) to cykl siedmiu kolejnych powieści fantasy dla dzieci i młodzieży. Dziś uważana za klasykę literatury dziecięcej i fantasy. Również dzięki licznym adaptacjom w radiu, telewizji i kinie.

Książki opowiadają o przygodach dzieci, które przenoszą się do magicznego świata, za pomocą starej szafy. Na swej drodze spotykają liczne zwierzęta, które posiadają ludzkie cechy, a motywem przewodnim jest oczywiście walka ze złem. Autor książki wplata w nie motywy chrześcijańskie oraz zapożycza postacie z mitologii.

Moja pierwsza styczność z Opowieściami z Narnii miała miejsce w wieku ok. 25 lat. Muszę przyznać, że cykl zrobił na mnie wielkie wrażenie i jest coś na rzeczy, że faceci rozwijają się do szóstego roku życia, a potem tylko rosną ;-). Każdą kolejną część pochłaniałem właściwie na jednej wieczornej sesji.

Świat stworzony przez C.S.Lewisa jest po prostu bajkowy i możemy mieć wrażenie, że to już było. Weźcie wtedy pod uwagę, że nawet jeśli trocę trąci to myszką to C.S.Lewis był jednym z pierwszych autorów fantasy, którzy coś takiego stworzyli. Dla mnie Opowieści z Narnii są właściwie książką dla osoby w każdym wieku (które posiadają jeszcze w sobie trochę dziecka), a wartości które przekazują są uniwersalne. 

Jeśli tylko posiadacie dzieci to Opowieści z Narnii są książką, którą warto podsunąć. Oczywiście warto czytać je w odpowiedniej kolejności i uzupełnić lekturę o cykl filmów (również trzymają poziom).

Kolejność książek Opowieści z Narnii

Siedmioksiąg Opowieści z Narnii powstały w latach 1949-1954. Od tego czasu zostały wydane w 41 językach, a łączny nakład przekroczył 100 milionów egzemplarzy.

Lew, czarownica i stara szafa  (tom: 1)

Książę Kaspian (tom: 2)

Podróż "Wędrowca do Świtu" (tom: 3)

Srebrne krzesło (tom: 4)

Koń i jego chłopiec (tom: 5)

Siostrzeniec czarodzieja (tom: 6)

Ostatnia bitwa (tom: 7)

Tomy przyjęło się numerować w kolejności, w jakiej były publikowane, ale wewnętrzna chronologia cyklu Opowieści z Narnii jest następująca: Siostrzeniec czarodzieja; Lew, czarownica i stara szafa; Koń i jego chłopiec; Książę Kaspian; Podróż "Wędrowca do Świtu"; Srebrne krzesło; Ostatnia bitwa. Poniżej zamieszczam jeszcze pierwsze angielskie wydanie z ilustracjami autorstwa Pauline Bates.