Najlepsze filmy z gatunku Fantasy (magia i miecz)

Gatunek Fantasy to temat często wykorzystywany przez branżę filmową. Niejeden tytuł książkowy został sfilmowany. W tym zestawieniu skupię się na filmach fantasy osadzonych w świecie typowego fantasy (z cyklu Magia i Miecz). Niech ten spis będzie inspiracją dla Was w wyborze najlepszych filmów o magii i mieczu, z szeroko pojętego gatunku fantasy. PS. Warto zajrzeć również do książek, na podstawie których nakręcono niektóre filmy (np. Władca Pierścieni).

30 najlepszych cykli fantastycznych, które czytałem... albo nie zdzierżyłem

Jedni wolą czytać pojedyncze nowele, gdzie po kilkuset stronach przygoda kończy się i wszystko się zamyka. Inni jednak lubią jak przygoda trwa na tysiącach stron. Takie osoby świetnie odnajdą się w Fantastyce, gdzie występuje mnogość różnych cykli. Zarówno autorzy Fantasy, Horroru jak i fantastyki naukowej (SF) nie próżnowali. Serie kilkudziesięciu pozycji to nic wyjątkowego.

Najlepsze polskie książki fantasy

Gatunek fantasy na świecie jest bardzo popularny i ma wieloletnią tradycję oraz wielkie grono czytelników. W Polsce z każdym rokiem przybywa czytelników fantasy. Mamy również już spore grono autorów, którzy tworzą fantasy. Ten ranking będzie mocno patriotyczny i będzie zawierał najlepsze polskie książki fantasy (również cykle).

Najlepsze książki fantasy dla młodzieży

Gatunek Fantasy oferuje mnóstwo pozycji książkowych dla nastolatków. Pod tym względem jest co wybierać. Poniżej zamieszczam subiektywny wybór dobrych książek z gatunku szeroko pojętego fantasy.

Najlepsze książki Fantasy (magia i miecz) - osobisty ranking

"Najlepsze książki Fantasy" to mój mocno subiektywny i osobisty ranking, który stworzyłem pod wpływem Rękopisu znalezionego w Smoczej Jaskini, Andrzeja Sapkowskiego. Wspomniane dzieło gorąco polecam każdemu fanowi literatury fantasy. Mój osobisty "top książek fantasy" zbliża się dopiero do połowy, zamierzonej przeze mnie liczby 100 książek. Na pełne zestawienie pewnie trzeba będzie poczekać kilkanaście lat. Mimo tego wydaje mi się, że znajdziecie tutaj wiele wartościowych książek z gatunku fantasy.

Na pewno pierwsze 10 propozycji, które można nazwać "top książek fantasy", nie będzie czasem straconym dla was.

autor: Frank Frazzetta

Najlepsze książki Heroic Fantasy

Gatunek Heroic Fantasy ma swój urok. Jest to podgatunek literatury fantasy. Zazwyczaj opowiada o różnych przygodach herosów w walce pomiędzy dobrem i złem. Czasem na odwrót. Fabuła jest zazwyczaj uproszczona, tak aby książkę się dobrze czytało.