Najlepsze filmy z gatunku Fantasy (magia i miecz)

Najlepsze filmy z gatunku Fantasy (magia i miecz)

Gatunek Fantasy to temat często wykorzystywany przez branżę filmową. Niejeden tytuł książkowy został sfilmowany. W tym zestawieniu skupię się na filmach fantasy osadzonych w świecie typowego fantasy (z cyklu Magia i Miecz). Niech ten spis będzie inspiracją dla Was w wyborze najlepszych filmów o magii i mieczu, z szeroko pojętego gatunku fantasy. PS. Warto zajrzeć również do książek, na podstawie których nakręcono niektóre filmy (np. Władca Pierścieni).

Ze względu na objętość tematu zdecydowałem się na alfabetyczny spis filmów. Te, które oglądałem i wiem, że warto obejrzeć, wyróżniłem stosowną adnotacją. Znajdziecie tutaj typowe filmy o magii w klimatach miejskich, jak i "twarde" fantasy dziejące się w baśniowych krainach, gdzie magia jest codziennością, a rycerze spełniają standardy naszych marzeń ;).

Wrzuciłem tutaj właściwie wszystkie filmy, które udało mi się znaleźć w internecie.  Sporo tytułów da się oglądnąć, ale z przymrużeniem oka ;). Jeśli film jest dobry to otrzymuje stosowną adnotację. Wszystko oczywiście jest subiektywne, więc wybór najlepszego filmu fantasy zostawiam Tobie czytelniku.

Beowulf (2007) - ekranizacja legendy o Beowulfie. Nic specjalnego pomimo gwiazdorskiej obsady.

Conan Barbarzyńca, Conan the Barbarian (1982) - Opowieść o Cananie Barbarzyńcy, kultowym bohaterze stworzonym przez Roberta E. Howarda. W roli głównej Arnold Schwarzenneger.
Pomimo niezbyt dobrego filmu, jest to pozycja obowiązkowa. Zdecydowanie warto jednak zajrzeć do książek Howarda.

Conan Niszczyciel (Conan the Destroyer), (1984) - Właściwie druga część Conana Barbarzyńcy.

Conan Barbarzyńca, Conan the Barbarian (2011) - Kolejna ekranizacja Conana. Widowisko kinowe zrealizowane w technologi 3D... Nic specjalnego...

Czarnoksiężnik z Oz (The Wizard of Oz), (1939) - Gdzieś za kolorową tęczą mieści się magiczna kraina Oz, w której Dorotka rozpoczyna swoją niezwykłą przygodę. 

Czarnoksiężnik (Warlock), 1991 - W roku 1691 w Bostonie Giles Redferne, łowca czarownic, łapie jednego ze sług szatana, który zostaje skazany na dożywotnie więzienie. Czarownik ucieka w przyszłość, do Los Angeles końca lat 80'. Dowiaduje się, że musi znaleźć magiczną Biblię Szatana, podzieloną na 3 artefakty. Nie wie jednak, że w przyszłość za nim podąża Giles... 

Czarownice z Eastwick (The Witches of Eastwick) - (1987) - Trzy niemłode już kobiety marzą o poznaniu mężczyzny. Wkrótce w miasteczku pojawia się tajemniczy nieznajomy, który okazuje się Diabłem :). Genialna rola Jacka Nicholsona. Niebanalny film o magii.

Eragon (2006) - Siedemnastoletni Eragon znajduje tajemnicze jajo, z którego wykluwa się smok. Chłopak staje się jego jeźdźcem.
Ekranizacja na podstawie książki o tym samym tytule. Raczej niezbyt udana...

Excalibur (1981) - jedno z największych widowisk fantasy. Pozycja kultowa jeśli chodzi o kino fantasy. Tytułowy Excalibur to oczywiście miecz Króla Artura. Film opowiada legendę o nim.

Goście, Goście (1993) - W wyniku pomyłki czarnoksiężnika  dwunastowieczny rycerz, Godfryd de Maplhete, oraz jego wierny giermek, Jacquouille, zostają przeniesieni do XX wieku. Francuska komedia daje radę!

Gra o Tron (serial) - Na razie jedyny serial (oprócz Nieśmiertelnego) w tym zestawieniu. 5 serii serialu produkcji HBO, okazało się wielkim sukcesem. Jednak wysoki budżet, dobra aktorska obsada i trzymanie się - w miarę ściśle - pierwowzoru książkowego, to przepis na sukces :).

Gwiezdny Pył (Stardust), 2007 - Mur oddziela małe angielskie miasteczko od magicznej krainy Stormhold. Tristan obiecuje swojej ukochanej, że zdobędzie dla niej gwiazdę, która spadła po drugiej stronie. 
Film na podstawie kultowej książki Neila Gaimana o tym samy tytule.

Harry Potter. 7 filmów: Harry Potter i.... Kamień Filozoficzny (2001), Komnata Tajemnic (2002), Więzień Azkabanu (2004) Czara Ognia (2005), Zakon Feniksa (2007), Książe Półkrwi (2009), Insygnia Śmierci (cz. I (2010) i cz. II (2011)).

Hobbit. 3 filmy. Niezwykła Podróż (2012), Pustkowie Smauga (2013), Bitwa Pięciu Armii (2014) - Niestety z potencjalnie świetnego jednego długiego filmu, zrobiło się "widowisko" filmowe, które nijak się ma do ekranizacji Władcy Pierścieni. Moje osobiste zdanie...

Królewna Śnieżka i Łowca (Snow White and the Huntsman) - Zła królowa po przejęciu władzy nad królestwem rozkazuje Łowcy zabić Śnieżkę. Ten jednak pomaga królewnie zorganizować ruch oporu, w którym szczególny udział będzie miało siedmiu krasnali.

Krull (1983) - Młody król, uzbrojony w magiczną broń, wyrusza na ratunek ukochanej uprowadzonej przez najeźdźców z innej planety.
Dziś nieco kiczowato efekty, lecz w 1983 musiał być to hit.

Labirynt (1986) - Reżyser Gerge Lucas, w roli głównej David Bowie, efekty filmowe z lat 80tych... Niby film dla dziecie, ale dorośli też coś znajdą dla siebie ;).

Labirynt Fauna (2006) - Hiszpania, 1944 rok. Jedenastoletnia Ofelia przenosi się z matką do domu okrutnego ojczyma. Pewnego dnia odkrywa tajemniczy labirynt, w którym spotyka fauna.

Legenda (Legend), 1985 - Niezły budżet, gwiazdorska obsada i świetny reżyser (Ridley Scott) zapewniły temu filmowi wysoką notę w tym zestawieniu. Fabuła oczywiście osadzona jest w fantastycznym świecie Goblinów i Gnomów. Pojawia się "pradawne zło", które chce zniszczyć świat. Powstrzymać może je sam Tom Cruise. 

Mgły Avalonu (The Mist of Avalon), 2001 - Film (ukazał się chyba tylko w TV), zrealizowany na podstawie książki Marion Zimmer Bradley, o tym samym tytule. W skrócie opowiedzenie legendy arturiańskiej z perspektywy kobiet (główną bohaterką zostaje Morgaine).

Miecz i Czarnoksiężnik (The Sword and Sorcerer), 1982 - Coś dla fanów Heroic Fantasy. Hmm... poziom jednak może być dość niski... (5,4 na filmwebie). Dla koneserów :)

Miecz Prawdy (Legend of the Seeker), Serial TV (2008-2010) - Adaptacja na podstawie prozy Terry'ego Goddkinda. 

Monty Python i Święty Grall (Monty Python and Holy Grail), 1975 - Gdy angielscy prześmiewcy biorą się za legendę arturiańską, to możecie być pewni, że wyniknie z tego coś absurdalnego.
Klasyk. Jeśli tylko podchodzi ci humor grupy (oraz być może Terry Pratchett) to obejrzyj koniecznie.

Niekończąca się opowieść (Die Unendliche Geschichte), 1984 - Młody chłopiec wchodzi w posiadanie książki, która jest kluczem do świata fantazji...
Zaczyna się baśniowo i trzeba przyznać, że jest to jeden z lepszych filmów w tym zestawieniu.

Nieśmiertelny (Highlander), 1986. 3 kolejne części (Nowe życie (1991), Mag (1994), Ostatnia Rozgrywka (2000) - Connor MacLeod, szkocki góral żyjący w XVI wieku, dowiaduje się, że jest nieśmiertelny.
Film okazał się komercyjnym sukcesem i powstały jeszcze 3 kolejne części i serial telewizyjny. Bezsprzecznie część pierwsza jest najlepsza i warto ją oglądnąć.

Nieustraszeni Bracia Grimm (2005) - Początek XIX wieku. Kiedy bracia Grimm zostają zdemaskowani jako oszuści podający się za pogromców upiorów, zostają zmuszeni do rozwiązania zagadki znikających w zaczarowanym lesie dziewczynek.

Opowieści z Narnii. 4 magiczne filmy: Lew, czarownica i stara szafa (2005), Książe Kaspian (2008), Podróż Wędrowca do Świtu (2010).  Wyborne filmy na podstawie Prozy C. S. Lewisa - więcej o książkach znajdziesz tutaj: Opowieści z Narnii.

Ostatni Smok (Dragon Hearth) 1996, - Ocalony przez smoka książę staje się złym i bezwzględnym królem, którego dotychczasowy przyjaciel, rycerz Bowen, próbuje obalić. Całkiem niezły film, no i ten smok z głosem Seana Connerego.

Polowanie na Czarownice (2011) - Dwóch krzyżowców, rozczarowanych postępowaniem dostojników kościelnych, podejmuje się zadania przetransportowania dziewczyny podejrzanej o czary do odległego opactwa. Słabe noty na filmwebie (6) i Nicolas Cage w roli główniej, nie zachęcają do obejrzenia...

Przygody Merlina (Merlin), serial TV (2008-2012) - Jeszcze raz legenda arturiańska. Tym razem dla odmiany główny nacisk położono na młodość Merlina i Artura.
Podobno serial wyszedł niebanalnie ;).

Solomon Kane: Pogromca zła (2009) - Robert E. Howard oprócz wykreowania Conana, miał jeszcze w dorobku jednego wyrazistego bohatera. Solomon Kane to purytański wędrowiec walczący ze złem. Adaptacja niezbyt wysokich lotów, lecz książka również taka nie była ;).

Straż Nocna (2004) - Równowaga między siłami Światła i Ciemności zostaje zachwiana. Pojawia się bowiem "Ten wielki", który może zakończyć odwieczny konflikt. Mocne uderzenie rosyjskiego Urban Fantasy.

Wiedźmin (2001) - Polska ekranizacja kultowej powieści Andrzeja Sapkowskiego. Niestety niski budżet (nawet na polskie warunki) nie pozwolił stworzyć czegoś dobrego. Powstał za to film... bardzo słaby. Już lepszy jest serial, który przynajmniej ma jakąś ciągłość. Może za ekranizację weźmie się Hollywood, skoro gra The Witcher okazała się sukcesem.

Willow (1988) - Baśń filmowa w reżyserii Rona Howarda. Tytułowy karzeł Willow chroni niemowlę przed złą królową. Dziecko chce oddać matce. Pomaga mu w tym uwolniony z klatki Val Kilmer.
Ogólnie jeden z najlepszych filmów z gatunku fantasy, jaki się pojawił w tym zestawieniu!

Władca Pierścieni. 3 filmy: Drużyna Pierścienia (2001), Dwie Wieże (2002) i Powrót Króla (2003). Trzy doskonałe filmy na podstawie klasycznej książki fantasy Władca Pierścieni  J. R. R. Tolkiena. Absolutny Number One jeśli chodzi o książki, jak i filmy fantasy. Koniecznie trzeba oglądnąć. Parę lat później powstała wersja reżyserska, powiększona o kilka godzin. Łącznie trzy części Władcy mają ponad 12 godzin filmu... :).

Uczeń Czarnoksiężnika (The Sorcerer's Apprentice), 2010 - Nieśmiały nastolatek uczy się magii pod okiem doświadczonego czarodzieja. Wkrótce będzie musiał wykorzystać nowo nabytą wiedzę w starciu z siłami ciemności.