Jacek Piekara – Cykl Inkwizytorski
10 okładek książek o Mordimerze Madderdinie w kolejności chronologicznej

Jacek Piekara – Cykl Inkwizytorski

2003 rok był rokiem, gdy polscy czytelnicy fantasy dostali Sługę Bożego, pierwszy tom przygód inkwizytora Mordimera Madderdina. Świat fantasy nie zagrzmiał w posadach, ale otrzymaliśmy świetne „czytadło”. Dziś mamy do dyspozycji 10 książek o przygodach Mordimera, a to jeszcze nie koniec.

Warto dodać, że od 12 września dostępny jest audiobook, a od 13 listopada można kupić najnowszą książkę cyklu inkwizytorskiego, Kościany Galeon, w salonach Empiku. W miękkiej oprawie książka będzie miała premierę jutro.

Jacek Piekara stworzył świat alternatywny, w którym Jezus Chrystus zstąpił z krzyża, karząc swoich prześladowców i tych, którzy w niego nie wierzyli.

Głównym bohaterem jest Mordimer Madderdin. Oddany inkwizytor jego Ekscelencji biskupa Hez-Hezronu. Inkwizytorzy mają na celu walkę z mrocznymi siłami. W praktyce zdarzają się małe występki grzeszników, jak i niecodzienne zbrodnie. Wcale nierzadko w grę wchodzą demony, czarownice, itp.

Mordimer otrzymał stosowne wykszałcenie w słynnej Akademii Inkwizytorium. Głownie wykształcenie, umiejętności we władaniu bronią i dedukcji. Posiada trochę magicznych talentów (widzi umarłych i umie podróżować do nie-świata). Po za tym jest inteligentny, sprytny, ostrożny, skromny. Gorliwa wiara boga idzie również z pewnymi przywarami jak skłonność do uciech cielesnych i tęgiego picia.

Innych bohaterów, którzy w miarę regularnie pojawiają się w cyklu - jest niezbyt wielu (Gersard (biskup Hez-Hezronu), Heinz Ritter, Kostuch, Bliźniacy.

Okładka do audiobooka "Wieże do nieba". Fot. TomekLarek.pl

Książki z Cyklu Inkwizytorskiego

Do tej pory wyszło 10 książek o Mordimerze Madderdinie. Wszystkie wydało wydawnictwo Fabryka Słów – swoją drogą bardzo ładne wydania. Poniżej podaję książki cyklu i rok wydania. Jeśli czytelniku nie miałeś do czynienia z tą serią to polecam czytać ją w kolejności chronologicznej, którą również podaję.

Sługa Boży

Wydana w czerwcu 2003. Doczekało się czterech wydań – w tym drugie było uzupełnione o jedno opowiadanie Czarne płaszcze tańczą (Wikipedia podaje, że tylko wydanie uzupełnione ma to opowiadanie (?)).

Spis opowiadań: Sługa Boży; Szkarłat i śnieg; Siewcy grozy; Owce i wilki; W oczach Boga.

Czarnoksiężnicy odprawiają bluźniercze rytuały, demony zstępują na świat, czarownice knują mroczne intrygi. A temu wszystkiemu musi przeciwstawić się Mordimer Madderdin - człowiek, którego serce jest tak gorące jak ogień stosów, na które posyła swe ofiary.

Czuwa nad tym, by Twoja wiara była czysta. Strzeże Twych myśli przed zgorszeniem. Śledzi Twe uczynki, abyś nie zgrzeszył. A jeśli przyjdzie taka potrzeba, ofiaruje Ci bolesną rozkosz stosu.

Młot na czarownice

Wydana w grudniu 2003 roku. Doczekała się trzech wydań.

Spis opowiadań: Ogrody pamięci; Młot na czarownice; Mroczny krąg; Wąż i gołębica; Żar serca.

Starcia z wiedźmami, demonami, często gorszymi od nich heretykami i bluźniercami oraz złowrogą potęgą, która rodzi się w Watykanie. Czy do przetrwania wystarczy żarliwa wiara, stalowe nerwy i ostry niczym brzytwa umysł? Zwątpienie? Nie jest rzeczą ludzką… jest dziełem Szatana. Wątpisz? Już jesteś zgubiony.

Miecz Aniołów

Wydana w listopadzie 2004 roku. Miecz Aniołów doczekał się trzech wydań.

Spis opowiadań: Głupcy idą do nieba; Kości i zwłoki; Sierotki; Maskarada; Miecz Aniołów.

Jeżeli zadajesz sobie pytania, strzeż się, gdyż możesz usłyszeć odpowiedź – mówi stare porzekadło. Inkwizytor Mordimer Madderdin nie waha się zadawać pytań i dążyć do odkrywania prawdy o świecie, który go otacza. Świecie pełnym intryg i zła. Świecie, w którym ludziom zagrażają demony, czarownicy oraz wyznawcy mrocznych kultów. Świecie, którego siłą napędową są nienawiść, chciwość oraz żądza.

Łowcy dusz

Wydana w grudniu 2006 roku.

Spis opowiadań: Łowcy dusz; Wąż i gołębica. Powrót; Piękna jest tylko prawda; Wodzowie ślepych.

Mordimer Madderdin, inkwizytor Jego Ekscelencji biskupa Hez-hezronu, pozna największy sekret chrześcijańskiej wiary. Jednak przedtem los powiedzi go do cesarskiej stolicy, gdzie trafi w sam środek politycznych intryg. Odwiedzi zamek magnata oskarżonego o odprawianie demonicznych rytuałów i weźmie udział w krucjacie Najjaśniejszego Pana przeciw heretykom. Spotka dziewczynę z wytatuowanym znakiem Węża i Gołębicy i odprowadzi ją na dwór barona – wampira, który półtora tysiąca lat wcześniej był świadkiem ukrzyżowania Jezusa.

Płomień i krzyż, tom 1

Wydana w sierpniu 2008 roku.

Spis opowiadań: Piękna Katarzyna; Płomień i krzyż; Szachor Sefer; Drugie piętro wieży.

Minęło tysiąc pięćset lat, od kiedy Jezus zszedł z krzyża, utopił we krwi Jerozolimę i zdobył Rzym. Światem rządzą inkwizytorzy.

Płomień i Krzyż to symbole Świętego Officjum, instytucji niosącej w świat ogień jedynej i prawdziwej wiary. Ale to również dwa przeciwstawne sobie znaki – jeden symbolizuje perskich magów ognia, drugi walczących z nimi prawowiernych chrześcijan. Ich walka trwa.

Krwawy chłopski bunt pustoszy ziemie Cesarstwa, inkwizytor Arnold LÖwefell rusza w sam środek wojennej zawieruchy. Musi ocalić dziewczynkę, na której życiu szczególnie zależy Świętemu Officjum.

Piękna i Kapryśna wiedźma-kurtyzana dowiaduje się o magicznej księdze Szachor Sefer, w której spisano najmroczniejsze sekrety wschodnich czarnoksiężników i pragnie ją zdobyć za wszelką cenę.

Zaś bogobojny inkwizytor odnajduje więź łączącą go z okrutnym perskim demonologiem.

W powieści Piekary zło miesza się z dobrem tak skutecznie, iż w pewnym momencie mogą się wydawać nie do odróżnienia.

Ja inkwizytor. Wieże do nieba

Wydana w styczniu 2010 roku

Spis opowiadań: Dziewczyny Rzeźnika; Wieże do nieba.

Oto On, inkwizytor i Sługa Boży

Człowiek głębokiej wiary

Oto dwie minipowieści, których bohaterem i narratorem jest Mordimer Madderdin, świeżo promowany absolwent Akademii Inkwizytorium.

Dziewczyny Rzeźnika

Piękne dziewczęta giną z ręki okrutnego seryjnego zabójcy. Rozwikłania tajemnicy morderstw podejmuje się mistrz Knotte. Starego i doświadczonego inkwizytora, wspomaga serdecznie go nienawidzący Mordimer Madderdin.

Wieże do nieba

Dwaj słynni architekci rywalizują o to który z nich wybuduje najdoskonalszą katedrę na świecie. Mordimer Madderdin zostaje wezwany, by zbadać, czy jeden z nich nie stosuje czarnej magii w celu pognębienia przeciwnika.

Ja inkwizytor. Dotyk zła

Wydana w listopadzie 2010 roku

Spis opowiadań: Dotyk Zła; Mleko i miód.

Oto on, inkwizytor i Sługa Boży, człowiek głębokiej wiary.

Oto dwie minipowieści, których bohaterem jest Mordimer Madderdin, pełen wiary i zapału młody inkwizytor.

Dlaczego bogaty kupiec pragnie utopić we wrzącej smole ubóstwianego synka? Dlaczego zacny patrycjusz w okrutny sposób zabija ukochaną żonę? Mordimer Madderdin musi wyjaśnić jaka siła popycha ludzi do czynienia bezrozumnego zła.

Mordimer wpada w miłosne sidła zastawione przez śliczną i uroczą góralkę. Jak długo wytrzyma inkwizytor którego nazywa się „miodowym placuszkiem“ i „szafranową babeczką“? I jak długo wytrzyma, by kierowany świętym obowiązkiem, nie zajrzeć do szafy pełnej trupów?

Ja inkwizytor. Bicz Boży

Wydana w czerwcu 2011 roku. Jest to pierwsza powieść w historii Cyklu Inkwizytorskiego.

Jacek Piekara tak mówi o tej powieści: "Bicz Boży to nie tylko historia skomplikowanego śledztwa prowadzonego przez młodego jeszcze inkwizytora, śledztwa w którym główne role grają spryt, bezwzględność oraz wierność tezie, że sprawiedliwość jest ważniejsza od prawa. To również opowieść, w której Czytelnik między innymi dowie się o podejrzeniach co do zniknięcia Jezusa Chrystusa, pozna niektóre tajemnice Wewnętrznego Kręgu Inkwizytorium, a także usłyszy przepowiednię dotyczącą przyszłości samego Mordimera".

Ja inkwizytor. Głód i pragnienie

Wydana w lutym 2014 roku

Spis opowiadań: Wiewióreczka; Głód i pragnienie.

Mogę być waszym najgorszym koszmarem, jeśli tylko zechcecie. Imię jego Mordimer Madderdin - przed sąd inkwizycyjny posłał dziesiątki ludzi. Nawet nie przypuszczasz, ile rzeczy da się wyrzeźbić za pomocą jednego dłuta.

Ja inkwizytor. Kościany galeon

Wydany w listopadzie 2015 roku

Oto on, inkwizytor i Sługa Boży, człowiek głębokiej wiary.

Minęło 1500 lat od kiedy Jezus zszedł z krzyża, utopił we krwi Jerozolimę i podbił Rzym. Światem rządzą inkwizytorzy.

Inkwizytor Mordimer Madderdin zostaje nakłoniony, by w poszukiwaniu zaginionego bogacza, wyruszyć w daleki rejs na północ od Szkocji. Nieoczekiwanie w czasie tej podróży zdarzą się gorsze wypadki niż sztorm, atak piratów czy napaść morskich potworów. Na horyzoncie zjawi się coś co zagraża życiu i duszy każdego chrześcijanina…

Czy inkwizytor może zawrzeć przymierze z księciem piekieł? Czy Demony potrafią modlić się do Boga? Czy raj to tylko ułuda stworzona przez zło?

Najdłuższa i najbardziej mroczna z opowieści o Mordimerze Madderdinie łącząca cały cykl w całość.

Warto było czekać.

Cykl Inkwizytorski chronologicznie

W jakiej kolejności czytać cykl o Mordimerze? Ja wychodzę z założenia, że najlepiej chronologicznie, ale co czytelnik to podejście ;). Poniżej zatem zamieszczam listę książek w kolejności chronologicznej.

Płomień i krzyż - tom I

Ja, inkwizytor. Wieże do nieba

Ja, inkwizytor. Dotyk zła

Ja, inkwizytor. Bicz Boży

Ja, inkwizytor. Głód i pragnienie

Ja, inkwizytor. Kościany galeon

Ja, inkwizytor. Sługa Boży

Ja, inkwizytor. Młot na czarownice

Ja, inkwizytor. Miecz Aniołów

Ja, inkwizytor. Łowcy dusz


W planach jest ostatnia według chronologii powieść pt. Czarna Śmierć oraz kolejne tomy serii Płomień i krzyż i Ja, Inkwizytor. Planowana jest również książka rozpoczynająca cały cykl, opowiadająca o życiu i śmierci Jezusa Chrystusa pt. Rzeźnik z Nazaretu.

Dla mnie w polskim fantasy Cykl Inkwizytorski plasuje się zaraz za Wiedźminem. Osobiście wolałbym, aby autor zakończył wszystkie wątki w Czarnej Śmierci od razu po wydaniu Łowcy dusz, a dopiero później publikował kolejne zbiory opowiadań. Przy takim systemie wydawniczym mam wrażenie, że chodzi (przede wszystkim) o nabicie kasy autorowi i wydawnictwu. Choć kto wie? W przyszłości gdy cały cykl będzie już gotowy, to będzie można się wypowiadać nieco konkretniej.