Najlepsze książki fantasy dla młodzieży

Najlepsze książki fantasy dla młodzieży

Pytanie co określamy literaturą fantasy dla młodzieży. Ile lat ma "młodzież", "nastolatkowie"? Wikipedia mówi, że to ludzie w wieku 13-20 lat (13-18 pod względem biologicznym). Zdarzają się czytelnicy, którzy w wieku 14-16 lat będą rozkoszować się Władcą Pierścieni, a dla większości nastolatków może to być katorga...

Ogólnie pozycje dedykowane dla młodszych czytelników fantasy mają prostszy język, mniej skomplikowaną fabułę, itp niż literatura predystynująca do nurtu High Fantasy. Takie też książki powędrowały do tego zestawienia. 

Polecam również zapoznać się z rankingiem: 100 najlepszych książek fantasty (magia i miecz). Będzie to świetnym uzupełnieniem.

1-10

Hobbit, J. R. R. Tolkien - Absolutna klasyka. Zdecydowanie książka, którą należy przeczytać. Wspaniałe wprowadzenia do świata Władcy Pierścieni.

Opowieści z Narnii, C. S. Lewis. Magiczny świat dla każdego, pełen fantazji, wiary, nadziei i przyjaźni. Siedem książek, wzbogaconych o dobre filmy naprawdę dają radę!

Niekończąca się opowieść, Michael Ende - Jedna z niewielu nieanglojęzycznych fantasy, która zyskała światową sławę (zwłaszcza przy pomocy filmu). Zasłużona chwała, dobra książka porównywalna z Opowieściami z Narnii.

Harry Potter, J. K. Rowling - Siedem tomów, z których każdy kolejny staje się coraz bardziej ambitny czytelniczo. Popularność serii bynajmniej nie była przypadkowa.

Lodowy Smok, George R. R. Martin - Krótka nowela dla dzieci. Po raz pierwszy w literaturze fantasy pojawia się lodowy smok, z czego sam autor jest dumny.

Dragon Lance -  kilkanaście książek czystej fantasy, w której dużą rolę powierzono smokom.

Conan, Robert E. Howard i następcy - raczej "męska" literatura dla "starszej" młodzieży. Conan to klasyczna postać gatunku i trzeba zaznajomić się chociaż z twórczością Howarda. Napisał on kilkanaście opowiadań o Cymmerejczyku. Po jego śmierci do gry weszli jego kontynuatorzy, którzy dodali kilkadziesiąt tomów o przygodach Conana.

Eragon, Christopher Paolini - Debiut (3 tomy) młodego autora.

Zapomniane Krainy, Robert Salvatore - "Forgoten Realms" to zbiór krótkich książek dedykowanych nastolatkom i fanom gier komputerowych. Nie można odmówić im jednak wartkiej akcji i głównego bohatera Drittza D'urdena. Warte czytania są zwłasza 3 księgi z Doliny Lodowego Wichru.

Trylogia Czarnego Maga, Trudi Canavan - Spodoba się zwłaszcza dziewczynom.

11-20

Cykl Xanth, Piers Anthony - Do tej pory ukazało się 39 tomów tego cyklu (z czego 16 przetłumaczono na polski). Dobrnąłem do 1/3 tomu drugiego (Źródła Magii) i muszę przyznać, że nie mogłem dalej czytać. Niby klasyka, ale... czegoś brakuje, a sporo rzeczy w nadmiarze. W każdym razie musicie wziąć pod uwagę, że niska pozycja Xanth w tym zestawieniu może być nieco krzywdząca (w końcu przeczytałem tylko pierwszą książkę z cyklu i kawałek następnej).