Najlepsze książki Heroic Fantasy
autor: Frank Frazzetta

Najlepsze książki Heroic Fantasy

Gatunek Heroic Fantasy ma swój urok. Jest to podgatunek literatury fantasy. Zazwyczaj opowiada o różnych przygodach herosów w walce pomiędzy dobrem i złem. Czasem na odwrót. Fabuła jest zazwyczaj uproszczona, tak aby książkę się dobrze czytało. 

Częstym elementem jest "dorastanie" bohatera. Zaczyna jako niedoświadczony żółtodziób, a wraz z postępami książki nabiera doświadczenia (wraz z ilością doświadczenia). Brzmi jak 85% Fantasy?

Generalnie jest coś na rzeczy. Z tym, że w Heroic Fantasy ogranicza się ilość rozważań moralnych, przemyśleń, itp. na rzecz wartkiej akcji, ciekawych opisów bitew.

Pierwszym autorem, który tworzył takie dzieła był Robert E. Howard. Jego najsłynniejszy bohater to niepokonany Conan, który zaznał tysiące przygód, przekładał dobry miecz i szybki atak nad rozważaniami moralnymi. Pomimo tego jest dobrym bohaterem, który zazwyczaj walczy z pierwotnym złem.

Howard tworzył w latach 30-tych. Od tego czasu znalazł sporo naśladowców. Poniżej kilka książek/cykli, które pokazują moc tego - przez wielu - niedocenianego gatunku.

Conan, Robert Howard i następcy - Ponad 70 książek (!) sprawia, że jest to numer jeden wśród cyklów Heroic Fantasy, jeśli chodzi o liczbę książek. Postać Conana stworzona przez Roberta Howarda to legenda gatunku. Gorąco polecam czytać opowiadania o Conanie w kolejności według "żywotów", które znajdziecie w sieci. Absolutny number one gatunku!
Warto dodać jeszcze pewien cytat pochodzący z książki "Folklor Świata Dysku""
"Conan to prawdziwy bohater z Walhalli; za dnia walczy i odnosi ciężki rany, pije i hula nocą, a jutro rzuca się w nowe przygody". Oprócz zwykłych ludzkich wrogów, cały czas atakuje - albo jest atakowany - przez władców zła, czarnoksiężników, czarownice, magiczne potwory i mrocznych bogów.(...) I zawsze wygrywa".

Kane, Karl Edward Wagner - Druga - po Conanie - klasyczna postać heroic fantasy. Żal, że Wagner nie zdążył napisać więcej książek poświęconych temu nieśmiertelnemu awanturnikowi, o czarnoksięskich mocach. Mamy jednak 5 książek, nie za długich, ale wartych przeczytania.

Zaklęty Miecz, Poul Anderson - Wartka akcja i ciekawe połączenie różnych legend, mitów z Wielkiej Brytanii i Skandynawii.

Pierwsze prawo, Joe Abercrombie - Mocne uderzenie debiutującego autora i dobra heroic fantasy

Saga o Elryku, Michael Moorcock - klasyczna pozycja z gatunku "Magia i miecz". Moorcock był jednym z prekursorów i chociażby dlatego warto przeczytać całą sagę o Elryku z Melniboné. Tytułowy bohater, a właściwie antybohater to czarnoksiężnik, spadkobierca potężnej rasy. Po za tym zabójca kobiet, zdrajca, morderca mający dylematy moralne i nie tylko. Niestety nie wszystkie książki z cyklu trzymają poziom, ale jeśli jesteśmy fanami gatunku to warto poznać wszystkie. Podobno lepiej czytać w oryginale, bo polskie tłumaczenie jest słabe.

Saga Dragon Lance - kilkanaście książek czystej heroic fantasy, w której dużą rolę powierzono smokom.

Zapomniane Krainy, Robert Salvatore - "Forgoten Realms" to zbiór krótkich książek dedykowanych nastolatkom i fanom gier komputerowych. Nie można odmówić im jednak wartkiej akcji i głównego bohatera Drittza D'urdena. Warte czytania są zwłasza 3 klasyczne księgi z Doliny Lodowego Wichru.

Waylander, David Gemmell - kilka epickich powieści, z których chyba najbardziej znaną jest Druss Legenda.

Kroniki Fellixa, William King - cykl książek upamiętniających Gotreka, krasnoluda poszukującego okazji do chwalebnej śmierci w walce.

inni autorzy/książki Heroic Fantasy, których nie czytałem, a podobno warto:

Leiber Fritz – Saga o Fafrydzie i Szarym Kocurze

Moorcock Michael – cykl Saga o Eryku

Adams Richard – Wodnikowe wzgórze

Christopher Paolini - Cykl Eragon

Terry Goodking - cykl Miecz Prawdy

i wiele innych...

Do gatunku Heroic Fantasy można zaliczyć twórczość takich znanych pisarzy (oprócz wyżej wymienionych) jak:

Jacqueline Carey

Mercedes Lackey

Lloyd Alexander

Brandon Sanderson

David C. Smith

Richard L. Tierney

David C. Smith

Janet Morris

Chris Morris