Najlepsze polskie książki fantasy

Najlepsze polskie książki fantasy

Gatunek fantasy na świecie jest bardzo popularny i ma wieloletnią tradycję oraz wielkie grono czytelników. W Polsce z każdym rokiem przybywa czytelników fantasy. Mamy również już spore grono autorów, którzy tworzą fantasy. Ten ranking będzie mocno patriotyczny i będzie zawierał najlepsze polskie książki fantasy (również cykle).

Oczywiście te które czytałem :-)

Zdecydowanie warto porównać go z moim ogólnym (100 najlepszych książek fantasy (magia i miecz)).

1-10

Wiedźmin, Andrzej Sapkowski - Według mnie najlepszy polski cykl fantasy (2 tomy opowiadań i 5 tomów powieści. Niedawno ukazała się powieść Sezon Burz). Dla każdego polskiego fana fantasy jazda obowiązkowa.

Cykl inkwizytorski, Jacek Piekara - mój nr 2 jeśli chodzi o polskie cykle fantasy. Piekara stworzył świat, w którym Jezus Chrystus nie zmarł na krzyżu, ale zszedł z niego, wywarł na swoich oprawcach okrutną zemstę i umocnił Kościół, który teraz posiada olbrzymie wpływy. Mordimer Madderdin to postać ciekawa... Do tej pory ukazało się 9 książek (zbiory opowiadań i powieści) o Mordimerze. Cykl nie jest jeszcze zamknięty, więc będzie się działo!

Achaja, Andrzej Ziemiański - dobre polskie fantasy. Niestety kolejny cykl książek nie trzyma już tego poziomu.

Jakub Wędrowycz, Andrzej Pilipiuk - urban fantasy w "polskim" wydaniu. Tytułowy Jakub to zapijaczony egzorcysta z polskiej wsi. 7 tomów opowiadań Pilipiuka, okraszonych humorem jest pozycją obowiązkową.

Trylogia Husycka, Andrzej Sapkowski - 3 powieści fantastyczno-historyczne z elementami fantasy. Trzeba przyznać, że tych elementów nie ma w nadmiarze, więc ten cykl ledwo, ledwo pasuje do tego zestawienia.

Opowieści z meekhańskiego pogranicza, Rober M. Wegner - ciekawy cykl, który wybornie się czyta.

Arivald z Wybrzeża, Jacek Piekara - tytułowy Arivald to czarownik, który co rusz napotyka kolejne przygody. Należy dodać, że zgrabnie wymyka się różnorakim tarapatom. Żal, że nie ma kolejnego cyklu opowiadań. Czekamy... :-)

Czerwona Gorączka, Andrzej Pillipiuk

Pan Lodowego Ogrodu, Jarosław Grzędowicz - Fantasy z elementami sf. Dla mnie osobiście niezbyt dobre połączenie, ale książki są dobre.

Nie czytałem, a podobno warto

Saga o zbóju Twardokęsku, Anna Brzezińska

Kłamca, Jakub Ćwiek

Księga całości, Feliks W. Kres

Zbieracz Burz, Kossakowska Maja Lidia

Wampir z M-3 i Wampir z MO, Andrzej Pilipiuk