Gatunek fantasy na świecie jest bardzo popularny i ma wieloletnią tradycję oraz wielkie grono czytelników. W Polsce z każdym rokiem przybywa czytelników fantasy. Mamy również już spore grono autorów, którzy tworzą fantasy. Ten ranking będzie mocno patriotyczny i będzie zawierał najlepsze polskie książki fantasy (również cykle).
Oczywiście te które czytałem :-)
Zdecydowanie warto porównać go z moim ogólnym (100 najlepszych książek fantasy (magia i miecz)).
1-10
Wiedźmin, Andrzej Sapkowski - Według mnie najlepszy polski cykl fantasy (2 tomy opowiadań i 5 tomów powieści. Niedawno ukazała się powieść Sezon Burz). Dla każdego polskiego fana fantasy jazda obowiązkowa.
Cykl inkwizytorski, Jacek Piekara - mój nr 2 jeśli chodzi o polskie cykle fantasy. Piekara stworzył świat, w którym Jezus Chrystus nie zmarł na krzyżu, ale zszedł z niego, wywarł na swoich oprawcach okrutną zemstę i umocnił Kościół, który teraz posiada olbrzymie wpływy. Mordimer Madderdin to postać ciekawa... Do tej pory ukazało się 9 książek (zbiory opowiadań i powieści) o Mordimerze. Cykl nie jest jeszcze zamknięty, więc będzie się działo!
Achaja, Andrzej Ziemiański - dobre polskie fantasy. Niestety kolejny cykl książek nie trzyma już tego poziomu.
Jakub Wędrowycz, Andrzej Pilipiuk - urban fantasy w "polskim" wydaniu. Tytułowy Jakub to zapijaczony egzorcysta z polskiej wsi. 7 tomów opowiadań Pilipiuka, okraszonych humorem jest pozycją obowiązkową.
Trylogia Husycka, Andrzej Sapkowski - 3 powieści fantastyczno-historyczne z elementami fantasy. Trzeba przyznać, że tych elementów nie ma w nadmiarze, więc ten cykl ledwo, ledwo pasuje do tego zestawienia.
Opowieści z meekhańskiego pogranicza, Rober M. Wegner - ciekawy cykl, który wybornie się czyta.
Arivald z Wybrzeża, Jacek Piekara - tytułowy Arivald to czarownik, który co rusz napotyka kolejne przygody. Należy dodać, że zgrabnie wymyka się różnorakim tarapatom. Żal, że nie ma kolejnego cyklu opowiadań. Czekamy... :-)
Czerwona Gorączka, Andrzej Pillipiuk
Pan Lodowego Ogrodu, Jarosław Grzędowicz - Fantasy z elementami sf. Dla mnie osobiście niezbyt dobre połączenie, ale książki są dobre.
Nie czytałem, a podobno warto
Saga o zbóju Twardokęsku, Anna Brzezińska
Kłamca, Jakub Ćwiek
Księga całości, Feliks W. Kres
Zbieracz Burz, Kossakowska Maja Lidia
Wampir z M-3 i Wampir z MO, Andrzej Pilipiuk