Krótko o Conanie z Cymerii

Krótko o Conanie z Cymerii

Conan z Cymerii, czy też Conan Barbarzyńca, to kultowa postać heroic fantasy stworzona przez Roberta E. Howarda. Conan debiutuje w latach 30. XX wieku w pulpowym magazynie „Weird Tales”. Za życia autora doczekał się 17 opowiadań i jednej powieści. Po śmierci Howarda jego dzieło kontynuowali fani i łącznie ukazało się 70 tomów (sic!) sagi. Dodajmy do tego komiksy, filmy i seriale, czy nawet gry komputerowe.

Warto dodać jeszcze pewien cytat pochodzący z książki "Folklor Świata Dysku""

"Conan to prawdziwy bohater z Walhalli; za dnia walczy i odnosi ciężki rany, pije i hula nocą, a jutro rzuca się w nowe przygody". Oprócz zwykłych ludzkich wrogów, cały czas atakuje - albo jest atakowany - przez władców zła, czarnoksiężników, czarownice, magiczne potwory i mrocznych bogów.(...) I zawsze wygrywa".

Poniżej krótki zarys życia Conana Barbarzyńcy. 

Conan urodził się w Cymerii w roku 1248 A. A. (Aquilonian Age tz. czasu aquilońskiego który mierzony jest od założenia Aquilonii). Przekładając to na nasz język to około 10000 lat temu w „erze hyboryjskiej”.

Urodzenie na polu walki określiło jego przyszłość i w wieku 15 lat bierze udział w najeździe na fortecę Venarium. Później bierze udział w walkach z Vanirami i Hyperborejczykami. Ci ostatni podczaj jednej z kampanii biorą go w niewolę, z której udaje mu się zbiec. Trafia do Arenjunu, zwanego Miastem Złodziei, gdzie zaczyna się parać złodziejstwem.

W obfitującym w przygody życiu był również najemnikiem, piratem, korsarzem, bandytą. W końcu zasiada na tronie Aquiloni.

W ramach uzupełniania polecam przeczytać: chronologią życia Conana według Dale Rippke, Chronologię życia Conana według Roberta Jordana i Żywot Conana według Willliama G. Gray'a.